Data ślubu

krótki przewodnik, który ułatwi Wam dokonanie wyboru najlepszej daty na Wasz ślub

Krótki przewodnik, który ułatwi Wam dokonanie wyboru najlepszej daty na Wasz ślub.

Wybór odpowiedniej daty ślubu jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wymarzonego statusu małżeństwa. Jednocześnie jest to jedna z bardzo wielu decyzji na tej drodze i może przesądzać o charakterze i przebiegu Waszego wspólnego życia. Warto jest więc dobrze sobie to przemyśleć: planujecie ślub w zimowej scenerii, czy może wolicie być otulani przez promienie słońca? Poniedziałek, czy sobota? Kierować się tradycją czy przesądami? No właśnie. Zachęcamy do lektury.

Miesiące

Od zarania dziejów termin zaślubin miał ogromne znaczenie. Od powiązań z fazami księżyca, poprzez kalendarz słoneczny, do synchronizacji z systemem pracy na roli. Wesele uważane było za wydarzenie, które trzeba należycie uczcić w zgodzie z określonymi, wyznawanymi wówczas, wierzeniami i wartościami. Obecnie nikt już raczej nie kieruje się astrologią, czy obfitością plonów, przy wyborze daty ślubu. Tym niemniej można zaobserwować, że niektóre miesiące są bardziej popularne od innych.

Styczeń

Zyskuje sympatię ze względów, przede wszystkim, pragmatycznych. Ceny usług i wynajmu lokali są wówczas najniższe. Dodatkowo, nowożeńcy, którzy preferują bożonarodzeniowy klimat będą mogli uświadczyć świątecznych ozdób z kościołach, a także śnieżną scenerię sesji plenerowych.

Luty

Tutaj brak zaskoczenia, 14 luty, czyli Święto Zakochanych. Opcja dla romantyków, którzy liczą na łaskę św. Walentego.

Marzec

Popularność tego miesiąca jest raczej wątpliwa, nawet pomimo tego, że ma w nazwie literę „r”. Powodów może być wiele, ale wydaje nam się, że najważniejsze to pogoda oraz Wielki Post.

Kwiecień

Pomimo tego, że plecień, bo przeplata, to ma w swoim repertuarze Wielkanoc. Ślub, który ma miejsce w Wielkanoc jest uważany za niezwykle szczęśliwy, a podniosła atmosfera i radość ogarniają nie tylko Młodą Parę, ale również rodziny i znajomych.

Maj

Tuż przed początkiem sezonu weselnego. Warto rozważyć również tę opcje, ponieważ pogoda jest już nieco cieplejsza, a ceny wynajmu sali są nieco niższe niż w czerwcu. Wielu Nowożeńców unika tego miesiąca na korzyść kolejnych, my jednak polecamy maj, ale z małym zastrzeżeniem. Należy wziąć pod uwagę weekend majowy, ponieważ część gości może planować w tym czasie urlop i nie stawić się na uroczystości.

Czerwiec

Zdecydowany faworyt wśród Młodych Par. Jest to najpopularniejszy miesiąc na zawarcie związku małżeńskiego, ale jednocześnie jest on jednym z najdroższych. Idealny czas na sesje zdjęciowe w plenerze. Weselne menu również zyskają dzięki owocom i warzywom sezonowym. Nie wspominając już o sławnej literze „r” w nazwie, która rzekomo zwiastuje szczęście.

Lipiec i Sierpień

Zestawione wspólnie. Sezon weselny w pełni, jednak należy wziąć pod uwagę to, że jest to też sezon urlopowy, część gości może nie dojechać.

Wrzesień

warto zwrócić uwagę na ten miesiąc, ze względu na oferty biur podróży, są one tańsze względem innych miesięcy. Jeżeli zależy Wam na tej kwestii, to jesteście w domu. Wrzesień to również mniejsze upały i nieśmiało zaglądająca do nas jesień, a zwolenników tej pory roku jest przecież całe mnóstwo.

Październik

Jesień w pełnej krasie, choć nie tak ciepła i przyjemna jak we wrześniu. Warto zabezpieczyć się na wypadek deszczu.

Listopad

rzadko wybierany miesiąc, ale jeżeli budżet Młodej Pary ma swoje ograniczenia, dobrze jest wziąć listopad pod uwagę. Ceny wszelkich usług są niższe.

Grudzień

Magia świąt Bożego Narodzenia może być niezapomniana. To bardzo dobra okazja, by spędzić święta w większym gronie, w podniosłej i refleksyjnej atmosferze. Ciekawym terminem może być także Sylwester, jednak istnieje ryzyko wysokich cen.

Dni tygodnia

Od wielu lat ceremonie zaślubin w Polsce odbywają się, przede wszystkim, w sobotę. Warto jednak pomyśleć piątkiem lub czwartkiem, ponieważ niekiedy ceny w tych dnia są naprawdę korzystne.

Poniedziałek, wtorek, środa

Niezwykle rzadkie dni na ślub, choć zachęcamy do kontaktu z Czapkami z Głów, chętnie podejmiemy się prowadzenia wesela w te dni i chętnie damy rabat 😉

Czwartek

Ten dzień pozostaje sporny. Jednak widać zauważalny trend na planowanie ślubu w ten dzień. Gdy wszystkie terminy na przyszły rok są zajęte, warto spytać o dostępność w czwartek.

Piątek

Obecnie niemal tak popularny jak sobota. Jeżeli goście mają blisko, a ślub zaczyna się po południu, nie ma potrzeby brania urlopu. Wiele konserwatywnych par nie urządza jednak wesel w ten dzień, ponieważ jest to dzień żałobny w kościele. Jednak religijnym Parom Młodym radzimy udanie się po dyspensę do proboszcza parafii na terenie której będzie się odbywało wesele.

Sobota

Niekwestionowanie najlepszy dzień na ślub, jednak posiada dwie spore wady. Pierwsza to częsty brak wolnych terminów na ten dzień, druga to wyższe ceny lokali niż w piątek.

Niedziela

Karty dziejów zaślubin w Polsce mówią, że w ludowych przesądach niedziela była dniem, w którym świętowanie rozpoczynano. Wiązało się to z nawiązaniem do boga Słońca – Mitry.

Pamiętajcie jednak, że przesądy nie muszą znajdować potwierdzenia w rzeczywistości. Najważniejsze jest to, byście to Wy uznali dany dzień za wyjątkowy, zgodnie z Waszymi przeczuciami, wartościami i potrzebami. Nie dajcie się zwariować, nawet 13-tego w piątek może być szczęśliwy!

Oprawa muzyczna

Oprawa muzyczna

Za Wami ustalenia dotyczące daty ślubu oraz sali, w której odbędzie się uroczystość weselna. Następnym krokiem powinien być wybór oprawy muzycznej…

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty – kilka wskazówek i porad.
Do uwiecznionych w postaci filmu oraz zdjęć chwil z Waszego ślubu i wesela będziecie, z pewnością, niejednokrotnie wracać…

Wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej – czym się kierować, by była najbardziej odpowiednia?
Nie bez powodu wśród gości krąży przekonanie o tym, że muzyka i jedzenie najczęściej utrzymują się w ich pamięci…

Koszty ślubu i wesela

Koszty ślubu i wesela

Koszty ślubu i wesela – planujemy budżet.
Wydatki związane ze ślubem i weselem to kwestia bardzo niejednoznaczna. Wielkość budżetu, jakim dysponujecie stanowi dla Was punkt odniesienia do wielkości planowanego wydarzenia i możliwości własnych…

Wybór świadków

Wybór świadków

Jak wybrać świadków na Wasz ślub? Przed Wami ważna decyzja.

Świadek to nie tylko ktoś, kto składa swój podpis na urzędowych dokumentach. Jego rola nie ogranicza się również do biernego uczestniczenia w ceremonii ślubu i wesela…

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu, czyli co, gdzie, kiedy i jak zrobić?

Zaręczyny za Wami. Obok podekscytowania i entuzjazmu może się w Was pojawić tlące pragnienie, by ślub i wesele wpisywały się w Wasze najskrytsze marzenia. Niezależnie od tego…

Trendy 2018

Trendy 2018

Trendy weselne 2018, czyli co było modne w kończącym się roku?

Zmierzający do końca rok 2018 stał pod znakiem elegancji w wydaniu tradycyjnym i nieco bardziej nowoczesnym. Unikalne połączenie stylów retro, romantyzmu i minimalizmu sprawia, że ten…

NAPISZ DO NAS

4 + 12 =

Kontakt

Telefon

+48 790 293 357

+48 501 839 887

Mail

biuro@czapkizglow.com

NIP

584-274-82-33