Koszty Ślubu i wesela

Planujemy budżet

Koszty ślubu i wesela – planujemy budżet

Wydatki związane ze ślubem i weselem to kwestia bardzo niejednoznaczna. Wielkość budżetu, jakim dysponujecie stanowi dla Was punkt odniesienia do wielkości planowanego wydarzenia i możliwości własnych. Jeżeli jesteście bardziej zasobni lub możecie liczyć na wsparcie finansowe rodziców, skala ograniczeń będzie oczywiście mniejsza. Z drugiej strony, bardziej skromny budżet nie zwiastuje porażki i jest bardzo dobrą dźwignią do uruchomienia kreatywności. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które mogą Wam ułatwić zaplanowanie wydatków związanych ze ślubem i weselem.

Możliwości

Rozeznajcie się w posiadanych środkach. Sprawdźcie, czy posiadane przez Was oszczędności możecie przeznaczyć na organizację ślubu, wesela. Warto jest również odbyć rozmowę z rodzicami, którzy mogliby Was finansowo wesprzeć. Wszyscy wiedzą, że temat pieniędzy wiedzie przez grząski grunt, niemniej ważne jest, byście ustalili, w którym miejscu się znajdujecie. Znacznie Wam to ułatwi planowanie. Tutaj liczą się już tylko konkrety – po ewentualnym ustaleniu kwoty, którą mogą Was wesprzeć rodzice, uwzględnijcie ją w budżecie.
Pamiętajcie, by się odpowiednio zabezpieczyć, tworząc rezerwę. Od kwoty, którą dysponujecie odejmijcie 5% – to pozwoli Wam stawić czoła nieoczekiwanym wydatkom, które są jednak wpisane w organizowanie ślubu i wesela. Im mniej stresu tym lepiej. Resztę stanowi docelowy budżet ślubny, którym warto jest gospodarzyć rozważnie. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w tych momentach, gdy planujecie wydać na coś większą kwotę niż zakładaliście początkowo. Będzie to od Was wymagało zredukowania wydatków w innych obszarach – pieniądze, niestety, nie są z gumy, ale Wy możecie wykazać się elastycznością.
Wydatkiem, który pochłonie najwięcej pieniędzy jest koszt menu weselnego oraz sali. Bądźcie gotowi na to, że może być to nawet połowa Waszego całego budżetu. Dlatego też proponujemy podzielenie połowy posiadanych środków przez ilość gości. Pomoże Wam to ustalić kwotę, którą możecie przeznaczyć na jednego gościa, co z kolei będzie nieocenione przy wyborze sali. Zależność jest bardzo prosta – im więcej gości, tym droższe wesele. Zastanówcie się więc nad tym, ile osób chcecie zaprosić.

Rzeczywistość

Mając wstępnie ustalony budżet wyjściowy, zabezpieczone środki rezerwowe, możecie przejść do etapu, który pochłania bardzo dużo czasu, energii i jednocześnie jest niezwykle istotny. Wybór usług ślubnych jest skokiem na głęboką wodę rzeczywistości, dlatego też przygotowaliśmy dla Was spis konkretnych elementów tej układanki. Uwzględniając koszt wynajmu i wystroju sali weselnej, Wasz budżet będzie uszczuplony przez:

– fotografa
– oprawę muzyczną
– alkohol
– kamerzystę
– suknię ślubną Panny Młodej i garnitur Pana Młodego
– podróż poślubną (jak planujecie)
– obrączki
– atrakcje weselne
– zaproszenia
– inne wydatki (to zawsze należy uwzględnić)
Poszczególne elementy wymienione powyżej postaramy się omówić w osobnych artykułach, by maksymalnie ułatwić Wam planowanie ślubu i wesela. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że bardzo łatwo można się w tym pogubić. Jak możecie zauważyć, wydatków jest sporo, więc dobrze by było, gdyby nic nie umknęło Waszej uwadze – zapisujcie wszystkie koszty. Sposób w jaki to uczynicie jest dowolny, ale my sugerujemy stworzenie kosztorysu w programie Excel, do którego filmiki szkoleniowe i poradniki bez problemu znajdziecie w sieci. Jeżeli jesteście tradycjonalistami – karta i długopis również mogą się okazać zbawienne.
Ważne, byście zapisywali nawet najdrobniejsze wydatki, ponieważ jest ich bardzo wiele. Po zebraniu ich w jedną sumę okaże się, że stanowią one znaczną część posiadanego przez Was budżetu. Dlatego też podkreślamy jak istotne jest ich uwzględnienie.
Może się zdarzyć, że gdy podsumujecie wszystkie wydatki, otrzymacie kwotę, która jest dla Was nie do zaakceptowania i znacznie przewyższa Wasze możliwości. Bez paniki – zaproponowane przez nas sposoby i praktyczne porady jak obniżyć koszty, mogą stanowić solidne wsparcie.

Oprawa muzyczna

Oprawa muzyczna

Za Wami ustalenia dotyczące daty ślubu oraz sali, w której odbędzie się uroczystość weselna. Następnym krokiem powinien być wybór oprawy muzycznej…

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty – kilka wskazówek i porad.
Do uwiecznionych w postaci filmu oraz zdjęć chwil z Waszego ślubu i wesela będziecie, z pewnością, niejednokrotnie wracać…

Wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej – czym się kierować, by była najbardziej odpowiednia?
Nie bez powodu wśród gości krąży przekonanie o tym, że muzyka i jedzenie najczęściej utrzymują się w ich pamięci…

Wybór świadków

Wybór świadków

Jak wybrać świadków na Wasz ślub? Przed Wami ważna decyzja.

Świadek to nie tylko ktoś, kto składa swój podpis na urzędowych dokumentach. Jego rola nie ogranicza się również do biernego uczestniczenia w ceremonii ślubu i wesela…

Data ślubu

Data ślubu

Krótki przewodnik, który ułatwi Wam dokonanie wyboru najlepszej daty na Wasz ślub.

Wybór odpowiedniej daty ślubu jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wymarzonego statusu małżeństwa…

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu, czyli co, gdzie, kiedy i jak zrobić?

Zaręczyny za Wami. Obok podekscytowania i entuzjazmu może się w Was pojawić tlące pragnienie, by ślub i wesele wpisywały się w Wasze najskrytsze marzenia. Niezależnie od tego…

Trendy 2018

Trendy 2018

Trendy weselne 2018, czyli co było modne w kończącym się roku?

Zmierzający do końca rok 2018 stał pod znakiem elegancji w wydaniu tradycyjnym i nieco bardziej nowoczesnym. Unikalne połączenie stylów retro, romantyzmu i minimalizmu sprawia, że ten…

NAPISZ DO NAS

9 + 9 =

Kontakt

Telefon

+48 790 293 357

+48 501 839 887

Mail

biuro@czapkizglow.com

NIP

584-274-82-33