Wybór sali weselnej

czym się kierować, by była najbardziej odpowiednia?

Wybór sali weselnej – czym się kierować, by była najbardziej odpowiednia?

Nie bez powodu wśród gości krąży przekonanie o tym, że muzyka i jedzenie najczęściej utrzymują się w ich pamięci. O ile wybór oprawy muzycznej jest dość oczywisty – Czapki z Głów – o tyle kwestia doboru menu, a więc i sali weselnej może przysporzyć wielu trudności i dylematów. Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek i porad, które mogą Wam w tym pomóc. Zapraszamy do lektury!

Rezerwacja

W tym miejscu przypominamy o naszej propozycji harmonogramu, który głosi, że kwestia poszukiwania sali weselnej jest jedną z priorytetowych. Zróbcie to jak najszybciej. Zdarza się, że data wesela jest uzależniona od dostępności danego miejsca. Jeżeli ten najważniejszy dla Was dzień planujecie w ślubnym sezonie, musicie liczyć się z tym, by dokonać rezerwacji nawet z 12-miesięcznym wyprzedzeniem. Miejsca, które są na topie mogą być zarezerwowane na 2 lata do przodu. Nie zwlekajcie.

Koszty i menu

Poprzedni artykuł pomógł Wam w ustaleniu kwoty, którą chcecie przeznaczyć na wynajem sali weselnej. To oznacza, że posiadacie wiedzę dotyczącą tego, ile wydacie na pełne menu dla jednej osoby, tzw. „talerzyk”. Potraktujcie to jako punkt wyjściowy, ponieważ mając w głowach i w kosztorysie określone kwoty, łatwiej Wam będzie przeglądać katalogi, które są dostępne w sieci. Umożliwi Wam to ustawienie określonych kryteriów wyszukiwania – ilość opcji w ogóle ulegnie zmniejszeniu, ale zwiększy się liczba miejsc odpowiadających Waszym oczekiwaniom i możliwościom. To znacząco ułatwi odnalezienie się w tym procesie decyzyjnym. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że zwykle sale weselne mają w swoim repertuarze różne menu w odmiennych cenach. Zasada jest prosta: menu, na które trzeba przeznaczyć więcej pieniędzy będzie zawierało bardziej zróżnicowane i wykwintne jedzenie.
WAŻNE: pamiętajcie, że nie musicie ograniczać się do zestawienia menu, które oferuje dana sala weselna – obudźcie w sobie kreatywność i stwórzcie własne kombinacje z dostępnych pozycji. To nie musi oznaczać wzrostu ceny, skoro potrawy są do siebie zbliżone.

Przypominamy również o tym, by mieć w głowie minimalną oraz maksymalną liczbę planowanych gości podczas wybierania sali weselnej. Kwestia o tyle ważna, że oferty mogą się różnić pod względem pojemności, wielkości. Zabawa w ścisku oznacza spory dyskomfort podczas zabawy na parkiecie i jedzenia. Szkoda byłoby również świętować w miejscu, w którym poszczególne sale są wyłączone z dostępu.
Podczas wybierania menu zwróćcie uwagę na:
– przywitanie Pary Młodej chlebem i solą,
– ilość ciepłych posiłków i godziny podania,
– ilość zimnych przystawek,
– lampkę szampana dla gości,
– zimne i ciepłe napoje – ich ilość,
– dania niezawierające alergenów,
– pozycje dla wegan lub wegetarian,
– owoce, ciasta,
– opłatę korkową (dotyczy podawania własnego alkoholu przez obsługę),
– możliwość zapakowania jedzenia na wynos w cenie.

Zorientujcie się również w tym jak wygląda obsługa kelnerska – do której godziny jest przewidziana i wliczona, a także jak długo możecie świętować w danej sali. Jest to bardzo istotne, ponieważ w niektórych miejscach czas pracy obsługi jest limitowany. To ma znaczenie szczególnie, gdy ślub zaplanowaliście o wczesnej porze. Może się bowiem okazać, że wesele rozpoczęte o godzinie 14 zostanie obsłużone do godziny 2 w nocy, a to jest krótko.

Położenie i okolica

Można wyróżnić kilka kategorii lokali weselnych:
– dworki i zamki,
– restauracje,
– sale bankietowe wolnostojące z bazą noclegową lub bez niej,
– sale bez gastronomii.

Następną, bardzo istotną kwestią jest położenie sali weselnej i okolica, w której się znajduje. Wszystko może mieć znaczenie, w zależności od Waszych preferencji i potrzeb. Zanim podejmiecie decyzję, warto jest zwrócić uwagę na poniższe czynniki:
– odległość od miejsca, w którym odbywać się będzie uroczystość zaślubin,
– ilość i dostępność miejsc parkingowych,
– infrastruktura wokół sali – bliskość dróg, ulic, ogrody, patio,
– ilość dostępnych pomieszczeń,
– obecność ośrodków noclegowych w pobliżu,
– możliwość organizacji ceremonii ślubnej w ogrodzie.

Wyposażenie i przestrzeń wewnętrzna

Wnętrze budynku, w którym odbędzie się Wasze wesele ma równie ogromne znaczenie jak to, co jest na zewnątrz. Zanim zaaranżujecie salę zgodnie z ustaleniami, zorientujcie się jakie macie możliwości – w kwestii rozkładu pomieszczeń i zasobów meblowych danego miejsca. Podobnie jak poprzednio, i tutaj jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:
– pojemność sali, ilość pomieszczeń,
– odległość stołów od parkietu,
– schody,
– wybór stolików – prostokątne, okrągłe, inne,
– pokrowce na krzesła ich koszt,
– aranżacja kwiatowa i roślinna, koszt,
– klimatyzacja/ogrzewanie,
– schludność i czystość toalet.

Finalizacja

Pozostała Wam kwestia podpisania umowy z właścicielem sali, w której odbędzie się Wasza impreza weselna. Przeczytajcie ją uważnie mając w głowie wszystkie poczynione ustalenia. Ważne, by umowa uwzględniła alternatywę dla danego miejsca – różne, losowe sytuacje się zdarzają i warto jest się zabezpieczyć, uzyskując od właściciela zapewnienie o miejscu zastępczym, na równie wysokim poziomie.
Podczas podpisywania umowy będziecie zobowiązani do zapłacenia zadatku, czyli kwoty stałej lub określonego procentu od całości kosztu wynajmu sali weselnej.

Wszystko wskazuje na to, że jesteście gotowi do podjęcia kolejnych kroków, które przybliżą Was do realizacji wspólnego marzenia o ślubie i weselu.

Oprawa muzyczna

Oprawa muzyczna

Za Wami ustalenia dotyczące daty ślubu oraz sali, w której odbędzie się uroczystość weselna. Następnym krokiem powinien być wybór oprawy muzycznej…

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty – kilka wskazówek i porad.
Do uwiecznionych w postaci filmu oraz zdjęć chwil z Waszego ślubu i wesela będziecie, z pewnością, niejednokrotnie wracać…

Koszty ślubu i wesela

Koszty ślubu i wesela

Koszty ślubu i wesela – planujemy budżet.
Wydatki związane ze ślubem i weselem to kwestia bardzo niejednoznaczna. Wielkość budżetu, jakim dysponujecie stanowi dla Was punkt odniesienia do wielkości planowanego wydarzenia i możliwości własnych…

Wybór świadków

Wybór świadków

Jak wybrać świadków na Wasz ślub? Przed Wami ważna decyzja.

Świadek to nie tylko ktoś, kto składa swój podpis na urzędowych dokumentach. Jego rola nie ogranicza się również do biernego uczestniczenia w ceremonii ślubu i wesela…

Data ślubu

Data ślubu

Krótki przewodnik, który ułatwi Wam dokonanie wyboru najlepszej daty na Wasz ślub.

Wybór odpowiedniej daty ślubu jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wymarzonego statusu małżeństwa…

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu, czyli co, gdzie, kiedy i jak zrobić?

Zaręczyny za Wami. Obok podekscytowania i entuzjazmu może się w Was pojawić tlące pragnienie, by ślub i wesele wpisywały się w Wasze najskrytsze marzenia. Niezależnie od tego…

Trendy 2018

Trendy 2018

Trendy weselne 2018, czyli co było modne w kończącym się roku?

Zmierzający do końca rok 2018 stał pod znakiem elegancji w wydaniu tradycyjnym i nieco bardziej nowoczesnym. Unikalne połączenie stylów retro, romantyzmu i minimalizmu sprawia, że ten…

NAPISZ DO NAS

2 + 2 =

Kontakt

Telefon

+48 790 293 357

+48 501 839 887

Mail

biuro@czapkizglow.com

NIP

584-274-82-33