Wybór świadków

Jak wybrać świadków na Wasz ślub? Przed Wami ważna decyzja.

Jak wybrać świadków na Wasz ślub? Przed Wami ważna decyzja.

Świadek to nie tylko ktoś, kto składa swój podpis na urzędowych dokumentach. Jego rola nie ogranicza się również do biernego uczestniczenia w ceremonii ślubu i wesela. Jest on, przede wszystkim, aktywnym i odpowiedzialnym towarzyszem Młodej Pary. Dlatego tak ważne jest, aby wybór Waszych świadków był dobrze przemyślany. Postaramy się Wam to ułatwić, przedstawiając kilka zasad i podpowiedzi.

Zasady, formalności

Zgodnie z tradycją kulturową naszego kraju świadkami muszą być osoby, które ukończyły 18 rok życia, są przeciwnej płci – panna młoda – świadkowa; pan młody – świadek – oraz wywodzą się z bliskiego grona Pary Młodej (przyjaciele lub członkowie rodziny).

W przypadku, gdy związek małżeński jest zawierany w urzędzie stanu cywilnego, świadkowie potwierdzają swoją tożsamość za pomocą dowodów osobistych. Dokumenty potwierdzające tożsamość świadków są również niezbędne, gdy Młoda Para zdecyduje się na ślub konkordatowy – tutaj będzie trzeba złożyć podpis, najczęściej, przed samą ceremonią. Dodatkowo, w przypadku ślubu kościelnego, osoby wyznaczone do roli świadków powinny posiadać sakrament bierzmowania. Stopień pokrewieństwa między świadkami nie ma znaczenia – mogą to być przyjaciele, a także obcy sobie ludzie. Stan cywilny oraz ewentualna niewiara Waszych towarzyszy również nie stanowi żadnej przeszkody.

Polecamy, aby wszelkie dokumenty, które posłużą do załatwienia spraw formalnych, przygotować sobie odpowiednio wcześniej, ponieważ czas przed ślubem obfituje w emocje i stres. To z kolei może się przyczynić do przesunięcia godziny ślubu, a tego chyba nie chce nikt.

Kogo wybrać?

Rolę świadków powinny pełnić osoby, którym ufacie. Odpowiedzialność i sumienne podchodzenie do powierzonych zadań sprawi, że Wasi towarzysze znacznie ułatwią Wam czerpanie przyjemności z ceremonii zaślubin oraz wesela. Dlatego też zwykle jest tak, że świadkami zostają najbliżsi przyjaciele Młodej Pary lub członkowie ich rodzin. W sytuacji, gdy Panna Młoda zdecyduje się na świadka płci męskiej, dobrze by było, gdyby dodatkowo zadbała o swego rodzaju asystentkę do pomocy przy obowiązkach bardziej kobiecych. Niemniej świadkiem, równie dobrze, może zostać każdy – kolega z pracy, sąsiadka, czy rodzic.

Świadkowa

Najlepiej, aby to była dziewczyna, którą można określi jako zaradną, energiczną i godną zaufania. Jednym z obowiązków świadkowej jest zorganizowanie wieczoru panieńskiego, co wiąże się z wymyśleniem całej koncepcji tego wydarzenia, a także z zaproszeniem gości i zorganizowaniem odpowiednich atrakcji. Świadkowa może się również wykazać pomocą przy wysyłaniu zaproszeń na ślub, czy też listów z podziękowaniami dla gości. To jej zadaniem jest poinformowanie gości o tym, jakie oczekiwania ma Panna Młoda odnośnie prezentów (tę informację można również zawrzeć w zaproszeniu). Podczas ceremonii zaślubin, świadkowa powinna siedzieć przy pannie młodej, ponieważ zobowiązana jest do trzymania bukietu, poprawiania sukienki, welonu i trenu. Wesele wiąże się z byciem w ciągłej gotowości do asystowania Pannie Młodej, uczestniczeniu w zabawach, czy też nawiązywaniu pozytywnych relacji z gośćmi.

Świadek

Podobnie jak w przypadku świadkowej, dobrze by było, aby świadkiem został ktoś, komu można zaufać i powierzyć całą odpowiedzialność wynikającą z tej roli. Świadek organizuje wieczór kawalerski dla Pana Młodego, zaprasza gości, zapewnia atrakcje i dba o to, by nie skończył się zbyt szybko. Do jego obowiązków należy również pomoc przy wyborze alkoholu, a także rozdawanie go w czasie wesela. Dbanie o zadowolenie gości, wznoszenie toastów, czy też opieka nad osobami, które poczuły się gorzej to nie są łatwe zadania. Wybierz mądrze. Świadek bierze, podobnie jak świadkowa, udział w zorganizowanych na weselu zabawach, a także wręcza upominki gościom.

Mity i legendy dotyczące świadków

Przyjrzyjmy się najbardziej sztampowym i popularnym stereotypom, które dotyczą świadków. Czyli czego nie powinni, co mogą lub też jak ich dobór może wpłynąć na powodzenie lub pecha Młodej Pary.

-świadkami nie powinna być para, gdy ślub biorą ich przyjaciele
-przed ołtarzem należy stanąć tylko raz, czyli podczas własnego ślubu
-obcokrajowiec nie może zostać świadkiem
-świadkiem nie może zostać osoba, która jest innego wyznania
-świadkowa nie może być w ciąży w dniu ślubu

Przypominamy, że najważniejsze jest to, by osoby które wybierzecie były odpowiedzialne, wesprą Was i ogarną nawet najbardziej kryzysową sytuację. Ważne, by wszystko lub prawie wszystko przebiegło zgodnie z Waszym planem. Powodzenia.

Oprawa muzyczna

Oprawa muzyczna

Za Wami ustalenia dotyczące daty ślubu oraz sali, w której odbędzie się uroczystość weselna. Następnym krokiem powinien być wybór oprawy muzycznej…

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty

Wybór fotografa i kamerzysty – kilka wskazówek i porad.
Do uwiecznionych w postaci filmu oraz zdjęć chwil z Waszego ślubu i wesela będziecie, z pewnością, niejednokrotnie wracać…

Wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej

Wybór sali weselnej – czym się kierować, by była najbardziej odpowiednia?
Nie bez powodu wśród gości krąży przekonanie o tym, że muzyka i jedzenie najczęściej utrzymują się w ich pamięci…

Koszty ślubu i wesela

Koszty ślubu i wesela

Koszty ślubu i wesela – planujemy budżet.
Wydatki związane ze ślubem i weselem to kwestia bardzo niejednoznaczna. Wielkość budżetu, jakim dysponujecie stanowi dla Was punkt odniesienia do wielkości planowanego wydarzenia i możliwości własnych…

Data ślubu

Data ślubu

Krótki przewodnik, który ułatwi Wam dokonanie wyboru najlepszej daty na Wasz ślub.

Wybór odpowiedniej daty ślubu jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wymarzonego statusu małżeństwa…

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu

Planowanie ślubu, czyli co, gdzie, kiedy i jak zrobić?

Zaręczyny za Wami. Obok podekscytowania i entuzjazmu może się w Was pojawić tlące pragnienie, by ślub i wesele wpisywały się w Wasze najskrytsze marzenia. Niezależnie od tego…

Trendy 2018

Trendy 2018

Trendy weselne 2018, czyli co było modne w kończącym się roku?

Zmierzający do końca rok 2018 stał pod znakiem elegancji w wydaniu tradycyjnym i nieco bardziej nowoczesnym. Unikalne połączenie stylów retro, romantyzmu i minimalizmu sprawia, że ten…

NAPISZ DO NAS

7 + 9 =

Kontakt

Telefon

+48 790 293 357

+48 501 839 887

Mail

biuro@czapkizglow.com

NIP

584-274-82-33